skip to Main Content
St. Nikolaos Kilisesi

Söke Güllübahçe’de yer alan kilisenin geçmişinin ne kadar geriye dayandığını bilemiyoruz fakat 1821 yılında, burada bulunan kilisenin temelleri üzerine St.Nikolaos Kilisesi inşa edilmiş.

Bu mistik kiliseyi Gelebeçli Rumların St.Nikolaos’u onurlandırmak adına yaptırdığı düşünülmekle beraber, St.Nikolaos’un hristiyan alemindeki ününü hepimiz biliyoruz. Kendisi Noel Baba olarak hala günümüzdeki popüleritesini korumaktadır.

İki kademeli bahçe içerisinde yer alan yapı olması gerektiği gibi doğu batı yönünde ve dikdörtgen planlı olarak inşa edilmiş. 2 apsisli ve 2 nefli ve ayrıca önünde narteksi ve narteks üzerine çan kulesi inşa edilmiş.

Bahçesinde bir Osteofilak bulunmaktadır. Osteofilaklar, hristiyan mezarlıklarda yeni gelenlere yer açmak için topraktan çıkarılan kemiklerin konduğu yerdir.Kemikler bazı kiliselerde özel olarak hazırlanan yerlere bazılarında ise St. Nikolaos’da olduğu gibi ayrı bir yapıda toplanır. Osteofilak 2 katlıdır, ilk katında topraktan çıkarılan kemikler ,2nci katına ise kutsal eşyalar konulur.

Son olarak ise, yapıya halk çok fazla zarar vermiş,duvarlardaki tahribatı fotoğraflardan görebilirsiniz. Gerçekten üzücü, umarız daha fazla zarar görmez.

Back To Top