skip to Main Content
Soli Antik Kenti

Soli Antik Kenti, Kıbrıs’ın Lefke ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Yerleşim gördüğü dönem boyunca tarihte önemli roller üstlenen Kıbrıs kent krallıklarından biri olagelmiştir.

Soli konumu ve değerli yeraltı kaynaklarından dolayı Tunç Çağından, Geç Roma ve Hristiyanlık dönemlerine kadar kent olarak önemini korumuştur. Verimli toprakları, su kaynakları ve değerli bakır madenleri kentin değerli ve neden buraya kurulduğuyla ilgili bize ipucu veren önemli kaynaklarındandır.

Ünlü Yunan düşünür Solon’un Kral Philokypros’a, önerisi ile şehrin buraya kurulduğu düşünülür ve Kentin ismini Solon’dan aldığına inanılır. Günümüz Mersin sınırları içerisinde bulunan Soli Pompeiopolis ile isimlerinden dolayı karıştırılır fakat iki kentte birbirinden farklı kentlerdir.

Soli, İznik(Nicaea)konsülünde temsil edilen, Aziz Mark’ın, Soli’nin ilk rahibi Auxibius’u vaftiz ettiği yerdir. Kent içerisinde St. Auxibius’un isminin verildiği bir Bazilika’ya da ev sahipliği yapmaktadır.

Kentin sadece 3 bölümünü (Bazilika,Tiyatro ve Agora) gezebilmek mümkün. Soli’den geride kalanlar hala toprağın altından günümüze fısıldayıp hayat bulmak için bekliyor. Kentte yapılan çalışmalarda bulunan Afrodit heykeli veya M.Ö. 480-M.Ö. 310 yıllarına tarihlendirilen Çelenk biçimli Altın Taç veya Amazon Kadınları Lahiti gibi eserleri görmek için Güzelyurt Arkeoloji ve Doğa Müzesini de ziyaret edebilirsiniz.

Soli Tiyatrosu müthiş manzarası olan Roma dönemi tiyatrolarındandır. Daha önceden burada bulunan Yunan tiyatrosu üzerine yapılmıştır. İ.S. 2-3.yy’lara tarihlendirilmektedir. Oturma yerlerinin taşlarının 19.yy’da Port Said Rıhtımı yapımında kullanıldığı düşünülmektedir. 4000 kişi kapasitelidir.

Kent Agorasından günümüze ulaşanlar..

Kuğu mozaiği göze en çarpan ve özel olanlardandır.

M.S. 4-6.yy’lara tarihlenen St.Auxibus Bazilikasının zeminin süsleyen bu mozaikler, şuan kapalı bir çatı ile koruma altına alınmış durumda ve ziyaretçilerini bekliyor.

Soli ile ilgili söyleyeceklerim bu kadar. Yolunuz Lefke’ye düşerse kesinlikle gezip görmelisiniz. Giriş için herhangi bir ücret ödemiyorsunuz ve sahil yolu üzerinde kaldığı için ulaşım kolay.

Mutlu ve arkeolojili günler..

Back To Top