skip to Main Content
Köprülü Kanyon

Adını Köprüçay Irmağı üzerindeki Roma Döneminde inşa edilen Oluk Köprüden alan Köprülü Kanyon, Türkiye’nin en uzun kanyonlarından biridir. Antik çağlardan günümüze kadar gelen ve halen bu köprüyle Selge ulaşımı sağlanan Oluk Köprü’nün genişliği 2 metre, uzunluğu 22 metre kadardır. Halen toplu ulaşım araçlarıyla ulaşım sağlamaktadır. Aslında bu kadar tarihi değere sahip olan bir köprünün ulaşıma kapatılarak koruma altına alınması tarihe insanlığa daha büyük saygı olacaktır düşüncesindeyiz. Milli park içerisinde yer alan diğer tarihi taş köprü ise Büğrüm köprüdür. Oluk Köprü gibi kaderine terk edilmemiş koruma altına alınmıştır.

Milli park içerisinde yer alan birçok tarihi kalıntının arkeolojik çalışmaları bitmese de yol kenarındaki kalıntılar görülebilmektedir. Tarihi sınırlar içerisinde eski yerleşim olarak, Selge antik kenti bulunmaktadır. Oluk Köprüden yaklaşık 11 km uzaklıkta bulunan Selge antik kenti, birçok tarihi kalıntısıyla siz değerli misafirlerini beklemektedir. Tarihe biraz merakınız var ise, Selge antik kentinin detaylı anlatımı sitemizde yer almaktadır =)

Köprülü Kanyon tarihi kısıtlı olsa da insanlığa, doğaya sunduğu güzellikler bunlarla kısıtlı değil tabi. 14 kilometrelik gürü gürül akan suyuyla macera severlere adrenalin dolu anlar yaşatmakla kalmıyor, kanyon boyunca uzanan dinlenme alanlarıyla doğaseverlere unutulmaz anılar biriktirmesini sağlıyor. Bizden söylemesi 😉

Oluk Köprü

Büğrüm Köprü*

 

 

(*Büğrüm Köprü Mapio sitesinden alıntılanmıştır)

Back To Top