skip to Main Content
Rhodiapolis Antik Kenti

Antalya / Kumluca ilçesi sınırlarında bulunan Ören yeri  günümüz yerleşkesinin yüksek bir noktasında konumlanmış  olan  Rhodiapolis, yüksek tepelere hakim konumu ve manzarasıyla bizleri karşılamakta.

Kente giriş muhtemelen ücretli (Müzekart) fakat burada herhangi bir ücret talebinde bulunmadıklarından direkt olarak gezmeye başladık. Ziyaret etmek isteyenler her ihtimale karşı Müzekartlarını yanlarında bulundurmaları iyi olacaktır diye düşünüyoruz. Antik Kentin çevre düzenlemesi fena değil. Burayı gezecekler  unutulmamış ve yürüyüş parkı tadında olan bu tatlı şirin ören yerinin çevresine bir gezi parkuru yolu yapılmış.

Rhodiapolis Antik Kenti Likya birliğine dahil olup Rodos’lular tarafından kurulan bir koloni şehri olduğu bilinmektedir. Likya dilinde farklı isimlerle telaffuz edildiği düşünülen şehire Wedrenni , Wedrennehi dendiği kayıtlarda yer almaktadır.

Rhodiapolis Antik Kenti’ni özel ve önemli kılan noktalara değinmek gerekirse birincisi ; Dünya üzerindeki ilk hastane kompleksinin burada kurulmuş olmasıdır. M.Ö. 575 yılında tıp,felsefe gibi alanlarda önemli çalışmalar yapan Herakleitos tarafından kurulmuş olan hastane kompleksiyle Rhodiapolis her bölgeden şifa arayan insanların akınına uğramış ve altın çağını yaşamıştır.

Rhodiapolis’i özel kılan ikinci şey ise tabi ki tüm Likya kentlerine yaptığı hayırseverliklerle tanınan Opramoas’tır. Bir çok kez birlik tarafından onurlandırılan Opramoas, M.Ö.141 yılında gerçekleşen depremden sonra tüm Likya Kentlerine yaptığı maddi yardımlar ile daha fazla ünlenmiştir. Opramoas, tüm Likya kentlerinin vatandaşlığına sahip olan tek kişidir. Roma İmparatoru Hadrian’ın anılarında da adı geçen Opramoas ; “Likyalı tüccar Opramoas’a ait gizli raporlarının Palma tarafından alaya alındığını anlatır.” Ayrıca kayıtlar sayesinde Opramoas’ın Likya birliği yöneticisi olduğu ve Roma İmparatoru Antonius Pius ile sürekli iletişimde olduğu da bilinen bir gerçektir.

1500 kişilik Grek planlı küçük bir tiyatroya sahip kentte, sebasteion,agora,nekropol alanları,su sarnıcı,Asklepios ve Hygenia’a adanan tapınak,hamam ve Bizans dönemine ait kilise gibi bir çok yapıyı da görmeniz mümkün.

Bizler Rhodiapolis’den çok keyif aldık ve umarız sizler de en kısa sürede bu kenti deneyimleme fırsatı bulursunuz. Yolunuz Kumluca’ya düşerse kesinlikle es geçmemenizi öneririz.

Back To Top