skip to Main Content
St. Nicolas (Gemiler) Adası

St. Aziz Nicolas (Gemiler Adası) Fethiye Körfezinin doğu kısmında yer alan ve sadece tekne turlarıyla gelebileceğiniz bir yer, şayet size özel bir tekneniz, yatınız, vb. deniz araçlarına sahip değilseniz tabi.

Orta çağda Smybola olarak bilinen ve Bizans döneminin önemli dini merkezleri arasında gösterilen St. Aziz Nicolas adası M.S.5.yüzyıldan itibaren dinsel olayların artmasıyla önemli bir konuma sahip olmuştur. Adanın ismiyle ilgili çeşitli rivayetler mevcuttur. Bu rivayetlere örnek verecek olursak, adanın en yüksek kısmında yer alan St. Aziz Nicolas’a ithaf edildiği ve bir denizcilik rehberinde rastlandığı bilinmektedir. Ancak St. Aziz Nicolas’ın Demre’de doğduğu sanılan ve Noel Baba olarak bilinen St. Aziz Nicolas olduğu konusunda mevcut bazı bilgilerin Japon arkeologlar tarafından tespit edilmiş olsa da doğruluğu konusunda henüz kesinlik kazanmış bir şey yok. Evet St. Aziz Nicolas’ın bu adada yaşamış, ancak kimliği hakkında henüz ayrıntılı bilgi bulunamamıştır. Tüm bunlar yazıla ve söylene dursun, Erken Bizans döneminde M.S.12.yüzyıla kadar hayatın devam ettiği ada özellikle İtalya ve Batı Akdeniz ülkelerinden gelen Filistin’de ki kutsal topraklara giden çok sayıda hacı ve gemilerin yol güzergahı üzerinde olması ve belli Aziz kültlerinin bulunması sebebiyle önemli bir uğrak noktası olmuştur.

St. Aziz Nicolas hakkında ve adaya ait ön bilgiler bunlardan ibaret olmakla birlikte tekneyle adaya yaklaşırken gördüğümüz kalıntılar bizleri heyecanlandırmakta ve biran önce tarihi kalıntıları görmek için sabırsızlanmaktayız. Adaya bir iskele yardımıyla girilmekte ve müze kartı olmayanlar için giriş ücreti 12 TL.’dir. V. ve VI.yüzyılda yapıldığı tahmin edilen ve 1 tanesi St. Aziz Nicolas’a (Noel Baba) ithaf edildiği düşünülen 4 adet kilise mevcuttur. Kiliseleri birbirine bağlayan galeriler, su sağlayan sarnıçlar, anıt mezarlar, ve erzak depoları görülebilecek kalıntılar arasındadır. Adanın en yüksek tepesinde bulunan ve Aziz Nicolas’a adanan kiliseye ulaşmak için ise 3 metre genişliğinde 160 metre uzuluğunda bir tünelden yada koridordan geçmeniz gerekmektedir. Ulaştığınızda sizi önce kilise daha sonra muhteşem manzara karşılamaktadır.

Dini yapıların dışında adada yaşayan insanların evlerinin kalıntılarını görülebilmektedir. Kalıntıların bazıları depremlerden sonra yıkılarak denizin 2 metre kadar dibinde çökmüş bir vaziyette görülebilmektedir. Tavsiyem odur ki buraya gelirken deniz gözlüğünüzü yanınıza almanız olacak.

Tarihi adayla ilgili verebileceğimiz bilgiler kısıtlı, bu yüzden sizleri adanın birbirinden ilgi çekici ve güzel fotoğraflarıyla baş başa bırakıyorum.

Gezi alanına girdiğinizde karşılaştığınız ilk kilise olan 1 numaralı kilisedir
1 numaralı kiliseye ait olan geçişler
2 numaralı kiliseye uzak bir çekim
Kilise ve surlara ait kalıntılar

2 numaralı Kilise
2 numaralı Kilise’nin arkasından çekilen fotoğraf
2 numaralı Kilise’nin içi

Rahiplere ait Anıt Mezar

160 metre uzunluğundaki Tünel

Tünel yolu her ne kadar korkutucu olsa da çıkması kolay

Tünel sonunda ulaştığınızda St.Aziz Nicolas’a ithaf edilen Kilise
Zirveye ulaştığınızda ki manzara
St.Aziz Nicolas’a ithaf edilen Kilise’nin içinden görüntü

St.Aziz Nicolas Kilisesi’nin üstten görünüşü
Vee..e manzara fotoğrafları sizi bekler -1-
Vee..e manzara fotoğrafları sizi bekler -2-
Back To Top