skip to Main Content
Anemurium Antik Kenti

Anadolumuzun güneyindeki en uç noktada yer alan kentte 4.yy’ dan itibaren yerleşik hayat başlamış. MS 1. ve 4.yy’da Roma kenti olarak en görkemli dönemini yaşamış ve Bizans egemenliği altına girmiş. MS büyük bir deprem yaşayan kent 7.yy’da Arap ve korsan istilalarından dolayı MS. 660 yılından itibaren tamamen kaderine terk edilmiş.

Yukarı ve aşağı kent olarak ikiye ayrılmaktadır. Anemurium’da göz alıcı yapılar arasında surlar, 3 hamam, 60 metre genişliğinde tamamlanamamış tiyatro ve 900 kişilik oturma yeri bulunan odeon (konser salonu) yer alıyor.

Anemurium da  arazi limandan başlayarak aşağıdan yukarıya hafif bir eğimle yükseliyor.Surlar limanı yarım ada şeklinde çevreliyor. Günümüzde parça parça olan surlar halen görülmektedir. Surların dışında kalan ve Anadolu’nun en iyi korunmuş nekropol alanını oluşturan mezarlık, ilgi çeken noktalardan.

Bu kentte ele geçirilen Roma ve Bizans dönemi eserlerine göz atmak isterseniz eğer Anamur Müze’sine gitmenizi öneririm. Mersin’de çok boğucu bir sıcak hava ve rüzgar hakimken burada serin ve güzel bir hava mevcut ve muhteşem Akdeniz sahillerine kurulmuş kent gerçekten şuan ki haliyle bile göz kamaştırıcı.

Odeion
BÜYÜK HAMAM
ŞEHİR SURLARI
SİVİL BAZİLİKA
EN İYİ KORUNMUŞ ODEION’LARDAN BİRİ
ODEION
ODEION
SU YOLLARI
HALK HAMAMI
HALK HAMAMI İÇ GÖRÜNÜM
HALK HAMAMI İÇİNDEN ZEMİN GÖRÜNTÜSÜ

Back To Top