skip to Main Content
Lyrbe (Seleukeia)

İsmi konusunda söylentilere konu olan Lyrbe (Seleukeia) Antik Kenti’ne Alanya İli Manavgat İlçesi Bucakşeyhler Mahallesi (Köyü) içinden geçilerek ormanlık manzarasından çok güzel bir yol içinden geçilerek bu antik kentte ulaşmanız mümkün. Lyrbe antik kentine giriş ücretsiz. Başta da belirttiğim gibi ismi konusunda çeşitli söylentiler olduğunu bunu sizlere biraz açayım;  gemicilerin el kitabı olan Stadiasmus Maris Mayni’ye dayanarak ileri sürülen ilk adı Seleukeia’dır. Fakat günümüzde kazı çalışmaları sırasında antik kentte bulunan Side yazıtında söz edilen yerin kutsal alana dayanarak bir dağ kenti kimliğiyle eski bir Pamfilya kenti olan Lyrbe olması gerektiği, Seleukeia’nın Manavgat Çayı ile ulaşılabilen başka bir noktada bulunması ve liman kenti olması gerektiği kanısı ağırlık kazanmıştır. Bu yüzden kent 2 isimle anılmaktadır.

Torosların eteğinde 3 yanı surlarla çevirili olan kentte, günümüze ulaşan sadece güneydoğu yamaçlarındaki surları irili ufaklı gözükmektedir. Bir çok yapı Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine aittir. Antik kentte günümüze ulaşan kalıntılar ise; Sur duvarları, Agora, Hamam, Tapınaklar, Sarnıçlar, Kilise ve mezar yapılarıdır.

Lyrbe antik kentine ait en önemli eser  kütüphanede bulunan” Yedi Bilgeler Mozaiği” olup Antalya Arkeoloji Müzesinde sergilense de o döneme ait bazı çıkarılan değerli eşyalar Side Arkeoloji Müzesinde sergilenmektedir.

Agora

Lyrbe (Seleukeia)

Tapınak

Tapınak
Tapınak

Hamam

Surlar

Su Yolu
Back To Top