skip to Main Content
Mamure Kalesi

Bir çok krallığa ev sahipliği yapmış ve günümüze kadar en iyi korunmuş kalelerden biri olarak karşımıza çıkan Mamure Kalesi, Anamur’un yaklaşık 6 km güney-doğusunda bulunmaktadır. Türkiye’nin en büyük kaleleri arasında yer almaktadır.Mamure kalesi, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Karamanoğulları ve Osmanlılar gibi birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır.Farklı uygarlıklara ev sahipliği yaptığı için o döneme ait mimari izleri taşımaktadır. Kuleler, mazgallar,surlar hala ayaktadır. Kalenin etrafı sularla çevrilidir. Bunun savunma amaçlı kullanıldığı söylenmektedir.

Mamure ismi; Anamur ve Taşeli’nin Hristiyanlar tarafından işgal edilip, tahrip edilmesi üzerine Karamanoğlu Mahmut Bey (1300-1308) ordusuyla düşmanı bozguna uğratıp, kaleyi ele geçirmiş, kiliseleri yıkıp yerine cami yapmış ve kaleyi mamur edip, adını Mamuriye koymuştur.

Kale de restorasyon çalışmaları devam ettiği için kalenin içini gezme fırsatını bulamadık. Görevlilere rica ettiysek de bizlere kalenin güvenlik sebebiyle girilemeyeceğini söylediler. Mamure kalesi  nam-ı değer  Mamuriye fotoğraflarıyla sizlerle.

Mamure Kalesi
Mamure Kalesi
Mamure Kalesi
Mamure Kalesi

 

 

Back To Top