skip to Main Content
Phaselis Antik Kenti

Antalya’nın Kemer ilçesi Kumluca mevkisin de bulunan Phaselis kentinin MÖ. 7. yy’da Rodoslu kolonistlerce kurulduğu söylenirmiş. Efsaneye göre, bu kolonistler Phaselis’e geldiklerinde karşılaştıkları yerli çobana burayı çok beğendiklerini söylemiş ve yerleşim bedeli olarak arpa ekmeği mi yoksa kurutulmuş balık mı istediğini sormuşlar. Çoban da kurutulmuş balığı seçmiş ve böylece yerleşim başlamıştır. Yerleşik hayat başlayınca limanlarıyla ünlü olan bu güzel şehirde ticaret başlamış ve zamanın en büyük ticaret merkezlerinden biri haline gelmiştir. Bu limanlarda gülyağı, çeşitli parfümler ve güzellik kremleri en çok aranan ürünler arasındaymış. Sikkelerde bulunan gemi ve balık figürleri ise buranın kuruluş efsanesini simgelemektedir.

Phaselis Antik Kenti, üç limana sahiptir ve bu limanlar Kuzey limanı, Savaş limanı (Korunmuş liman) ve Güney limanıdır. Orta ve Güney limanı birbirine bağlayan sütunlu liman caddesi 125 metre uzunluğunda ve 25 metre genişliğinde sahiptir. Düzgün taşlarla döşenmiş bu caddenin altında kanalizasyon ve drenaj sistemi bulunmaktadır.

Phaselis erken dönemlerde su ihtiyacını kuyu ve sarnıçlarla karşılarken Roma Çağı’nda şehrin kuzeyindeki bir kaynaktan su kemerleriyle Hadrianus Agorasının arkasındaki tepeye suyu getiriyorlar, buradan da künkler ve kanallarla kent içine dağıtımını bu şekilde yapıyorlardı.

Liman caddesiyle  caddenin deniz tarafında küçük bir tepeye sırtını dayamış tiyatrosu Roma hamamları, agoraları, tepedeki akropol, su kemerleri ve Hadrianus’un kenti ziyareti esnasında onuruna yapılan Hadrian Kapısı (takı)  antik kentin görülmeye değer kalıntıları arasında yer alıyor.

Bir hatırlatma da bulunup sizleri bu şirin liman kentinin fotoğraflarıyla baş başa bırakayım. Yat turlarının yeni gözde mekanı olan Phaselis’e gelirken mayonuzu ve deniz gözlüğünüzü(limanların bir kısmı deniz altında) yanınıza almayı unutmayın. Doğa, deniz ve antik kent üçlemesinin sayılı olduğu bu liman şehrinde bir gününüzü dolu dolu geçirebilirsiniz.

Phaselis’in Tarihçesi

Su Kemerleri
Su Kemerleri
Su Kemerleri
Su Kemerleri
Su Kemerleri
Tiyatro
Tiyatro
Tiyatro
Tiyatro
Yazıt

Ana Cadde
Hadrian’ın Phaselis’e geldiğinde giriş yaptığı liman girişi
Ana Cadde

Büyük Hamam
Büyük Hamam
Büyük Hamamın İçi
Agora

Kuzey Liman Girişi

 

Back To Top