skip to Main Content
Limyra-Zemuri Antik Kenti

Plinius’un içine Arykandos’un (Aykırı Çay) döküldüğü şehir olarak bahsettiği kent yani Limyra.

Limyra-Zemuri(Turunçova,Zengerler) Antalya’nın Finike ilçesinde bulunmaktadır. Yüksek bir tepenin eteğine konumlanmış olan kent Likya kaynaklarında Zemuri olarak geçer. Kentin varlığı M.Ö.4.yy’a dayandığı düşünülmektedir. Kentin en parlak döneminin ise M.S. 1 ve 2.yy olduğu düşünülüyor.

Lykia birliğini kurmak isteyen yerel lider Perikles, Perslere bağlı bir satrap olarak Limyra’yı başkent ilan eder. Büyük İskender’in Anadoluya gelmesi ve Pers egemenliğine son vermesinden sonra, İskender’in komutanlarından Nearkhos yönetimi ele almıştır. İskenderin ölümünden sonra Antigonos sonrasında Ptolemaios’ların ve son olarak Lysimakhos yönetimine geçmiştir. Bir süre Suriye krallığı ve Rodos kontrolüne de geçen kent, M.Ö.167’de Roma kontrolüne geçmiştir. Limyra Kenti’de ilk parasını Roma döneminde basmıştır.

Bununla beraber, 70 kentin bir araya gelmesiyle Likya birliği M.Ö.2.yy’da kurulmuştur. M.S.141 yılında kentin büyük bir deprem geçirmesiyle ciddi zarar gördüğü düşünülmektedir. 8 ve 9.yy’lar da Arap akınlarıyla önemini daha da yitirip, terk edilmeye başlanmıştır. 11 ve 13.yy’da Selçuklu hakimiyeti ile geçmiş olup 1490 yılında bölge kentlerinin tümü Osmanlı hakimiyetine dahil olmuşlardır.

Back To Top