skip to Main Content
Apostolos Andreas Manastırı

Apostolos Andreas Manastırı , Kıbrıs’da Karpaz Milli Park’ı içerisinde , Zafer Burnu olarak bilinen noktanın doğu bölgesinde yer alıyor. Adanın belkide en ıssız yerlerinden biri olan bu bölgede aracınız ile ilerlemek gerçekten çok güç çünkü bölgenin simgelerinden olan iri gözlü eşek dostlarımız yolu hep işgal halindeler ve rüşvet almadan yolu pek açmıyorlar 🙂 İnsanlara çok alışkın olan Kıbrıs’ın meşhur eşeklerini sevmekten asla çekinmeyin.

İşte bu milli park içerisinde yer alan Apostolos Andreas Manastırı , Ortodokslar için önemli ve kutsal bir ibadet yeridir. Kudüs’e doğru hristiyan olma adına çıktığı bu yolda gemisinin tek gözü görmeyen kaptanının görmeyen gözünü iyileştiren Balıkçı Andreas’a adanan ve suları biten mürettebata su sağlanan yere  kurulduğu düşünülür. Manastır’ın altında içme suyu bulunan kuyuların bulunduğu 15.yy’dan kalma bir Şapel olduğu da düşünülmektedir.Ayrıca Manastır’ın Papa Loannis Oicoromus tarafından yaptırıldığı düşünülmektedir.

Şu an aktif olarak ibadete açık olan Manastır’da Din Adamı bulunmaktadır ve yılın belli dönemlerinde farklı coğrafyalardan insanların buraya ibadet etmeye geldiği bilinmektedir.

 

Back To Top