skip to Main Content
Şerefiye (Theodosius) Sarnıcı

Şerefiye Sarnıcı yaklaşık 1600 yaşında olup İstanbul’da bulunan en eski sarnıçtır. 428 ve 443 tarihleri arasında İmparator II. Theodosius tarafından , Bozdoğan Kemeri (Valens Su Kemeri) vasıtasıyla su depolamasını sağlamak amacıyla inşa edilmiştir. Ebatları yaklaşık 45×25 metredir. Çatısı 9 metre yüksekliğinde 32 adet mermer kolon tarafından desteklenir. Belgrad Ormanı ve civarındaki su kaynaklarından , Bozdoğan Kemeri kanalı üzerinden “Nymphaeum”, “Zeuksippos Banyoları” ve “Büyük Saray”a su taksimi yapılmaktaydı. Sarnıç , 4. yüzyılda yapılan Binbirdirek Sarnıcı ve daha sonra 6. yüzyılda yaptırılan Yerebatan Sarnıcı ile birlikte İstanbul’un su ihtiyacını yüzyıllar boyu sağlayan su deposu görevini üstlenen eserlerdendir. Geçmiş dönemlerde Constantinus veya Theodosius Sarnıcı olarak da bilinen yapı 19. yüzyıldan bu yana genellikle Şerefiye Sarnıcı olarak anılmaktadır.

24 Nisan 2018 tarihinde yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açılan sarnıçta , ayrıca çeşitli sergilerde düzenlenmektedir. 2019 yılı itibariyle de her cumartesi akşamı saat 18:00’de akustik konserler ziyaretçilerin beğenisine sunulmaktadır.

İstanbul’un Çemberlitaş semti , Pierloti caddesi üzerinde bulunan Şerefiye Sarnıcı’nı ziyaret etmek isteyenler sabah 09.00 ile akşam 18.30 saatleri arasında herhangi bir zaman dilimini tercih edebilirler.

Back To Top